Komplet liste over alle Oscar-vindere 2016

LÆS MERE: Oscar-forudsigelser i 2016



Tjek alle vinderne nedenfor, der er anført i fremhævet.

Bedste billede
'Den store korte'
'Spionernes Bro'
'Brooklyn'
“Mad Max: Fury Road”
“The Martian”
“The Revenant”
'Værelse'
“Spotlight” (VINNER)

Bedste instruktør
Adam McKay, 'The Big Short'
George Miller, “Mad Max: Fury Road”
Alejandro González Iñárritu, “The Revenant” (VINNER)
Lenny Abrahamson, “Room”
Tom McCarthy, 'Spotlight'

Bedste skuespiller
Bryan Cranston, “Trumbo”
Matt Damon, 'The Martian'
Leonardo DiCaprio, 'The Revenant' (VINNER)
Michael Fassbender, 'Steve Jobs'
Eddie Redmayne, 'Den danske pige'

Bedste skuespillerinde
Cate Blanchett, “Carol”
Brie Larson, 'Room' (VINNER)
Jennifer Lawrence, “glæde”
Charlotte Rampling, “45 år”
Saoirse Ronan, “Brooklyn”

Bedste skuespiller
Christian Bale, 'The Big Short'
Tom Hardy, 'The Revenant'
Mark Ruffalo, “Spotlight”
Mark Rylance, “Bridge of Spies” (VINNER)
Sylvester Stallone, “Creed”

Bedste skuespillerinde
Jennifer Jason Leigh, “The Hateful Eight”
Rooney Mara, 'Carol'
Rachel McAdams, “Spotlight”
Alicia Vikander, “Den danske pige” (VINNER)
Kate Winslet, 'Steve Jobs'

Bedste originale manuskript
'Spionernes Bro'
“Ex Machina”
'På vrangen'
“Spotlight” (VINNER)
“Straight Outta Compton”

Bedst tilpasset manuskript
“The Big Short” (VINNER)
'Brooklyn'
”Carol”
“The Martian”
'Værelse'

Bedste udenlandske film
“Omfavnelse af slangen”
'Mustang'
“Sauls søn” (VINNER)
'Flagre'
“En krig”

Bedste dokumentarfunktion
“Amy” (VINNER)
“Landplakat”
“Udseendet af stilhed”
”Hvad skete der, frøken Simone?”
“Winter on Fire: Ukraines kamp for frihed”

Bedste animerede funktion
'Anomalisa'
“Dreng og verden”
“Inside Out” (VINNER)
“Shaun the Sheep Movie”
“Da Marnie var der”

Bedste filmredigering
'Den store korte'
“Mad Max: Fury Road” (VINNER)
“The Revenant”
”Spotlight”
“Star Wars: The Force Awakens”

Bedste sang
'Halvtreds gråtoner'
“Racing Extinction”
“Spectre” (VINNER)
“The Hunting Ground”
'Ungdom'

Bedste originale score
'Spionernes Bro'
”Carol”
“De hadefulde otte” (VINNER)
'Sicario'
“Star Wars: The Force Awakens”

Bedste specialeffekter
“Ex Machina” (VINNER)
“The Martian”
“The Revenant”
“Star Wars: The Force Awakens”



Bedste kinematografi
”Carol”
“De hadefulde otte”
“Mad Max: Fury Road”
“The Revenant” (VINNER)
'Sicario'

Bedste kostumedesign
”Carol”
”Askepot”
'Den danske pige'
“Mad Max: Fury Road” (VINNER)
“The Revenant”

Bedste makeup og hårstyling
“Mad Max: Fury Road” (VINNER)
“Den 100-årige mand, der klatrede ud af vinduet og forsvandt”
“The Revenant”



Bedste produktionsdesign
'Spionernes Bro'
'Den danske pige'
“Mad Max: Fury Road” (VINNER)
“The Martian”
“The Revenant”

Bedste lydredigering
“Mad Max: Fury Road” (VINNER)
“The Martian”
“The Revenant”
'Sicario'
“Star Wars: The Force Awakens”

Bedste lydmixing
'Spionernes Bro'
“Mad Max: Fury Road” (VINNER)
“The Martian”
“The Revenant”
“Star Wars: The Force Awakens”

Bedste kortfilm, live action
“Ave Maria”
'Dag et'
'Det skal nok gå'
'Shok'
“Stutterer” (VINNER)

Bedste korte film, animeret
“Bear Story” (VINNER)
”Prologue”
“Sanjays Super Team”
“Vi kan ikke leve uden kosmos”
“Morgendagens verden”

Bedste dokumentariske korte emne
“Body Team 12”
“Chau, Beyond the Lines”
“Claude Lanzmann”
“En pige i floden” (VINNER)
“Sidste frihedsdag”

Academy Awards finder sted den 28. februar i Dolby Theatre i Hollywood & Highland Center og sendes live på ABC kl. 17:30 PST / kl. 20:30 EST.

george romero imdb

LÆS MERE: Fuld liste over alle Golden Globe-film- og tv-vindere



Top Artikler

Kategori

Anmeldelse

Funktioner

Nyheder

Television

Værktøjskasse

Film

Festivaler

Anmeldelser

Priser

Box Office

Interviews

Clickables

Lister

Computerspil

Podcast

Brand-Indhold

Priser Sæson Spotlight

Filmbil

Med Indflydelse

Priser

Nyheder

Andet