Kritikere Nominerede nominerede valg af dokumentarvalg: 'Gratis solo', 'Minding the Gap' og 'Wild Wild Country' hovednoder

“Gratis solo”



Nat Geo

Broadcast Film Critics Association (BFCA) og Broadcast Television Journalists Association (BTJA) har annonceret de nominerede til den tredje årlige kritiker ’; Choice Documentary Awards. Vinderne vil blive præsenteret deres priser på en gallabegivenhed, der er vært af videnskabslærer og tv-personlighed Bill Nye, lørdag den 10. november på BRIC i Brooklyn, New York.

Jimmy Chin og Elizabeth Chai Vasarhelyis 'Free Solo' fører dette år med seks nomineringer og en ære, inklusive Bedste dokumentar, Bedste instruktører, Bedste sportsdokumentar, Mest innovative dokumentar, Bedste film, bedste redigering og et mest overbevisende levende emne for en dokumentar ære for Alex Honnold. 'Minding the Gap' og 'Wild Wild Country' følger med fem nomineringer hver med 'Dark Money', 'Hitler's Hollywood' og 'Won't You Be My Neighbour?', Der hver tjener fire nikker.

“; Vi er glade for at fejre dette års fremragende dokumentararbejde ved det kommende arrangement, ”; sagde præsident Joey Berlin, Broadcast Film Critics Association i en officiel erklæring. “; Året 2018 er blevet kaldt ‘ Dokumentarens år ’; og vi er så glade for at give disse film og viser den anerkendelse og den høje ros, som de fortjener. ”;

Ved dette års galaceremoni vil filmskaberen Stanley Nelson blive præsenteret for kritikerne ’; Choice Impact Award. Som tidligere blev annonceret, vil den multi-prisvindende filmskaber Michael Moore blive hædret med kritikerne ’; Choice Lifetime Achievement Award. For det første år kritikerne ’; Choice Documentary Awards har introduceret Catalyst Sponsorship, et program for branchens ledere til at støtte arrangementet. De oprindelige sponsorer inkluderer fokusfunktioner, National Geographic Documentary Films, Netflix, Curiosity Stream og andre.

Kritikerne ’; Choice Awards bestemmes af kvalificerede medlemmer af Broadcast Film Critics Association (BFCA) og Broadcast Television Journalists Association (BTJA) og indeholder flere kategorier på tværs af tv og film. Kvalificerede medlemmer af BFCA og BTJA vælger vinderne blandt de nominerede ved afstemning fra 7. november - 9. november 2018.

De nominerede til den tredje årlige kritiker ’; Choice Documentary Awards er som følger.

BEDSTE DOKUMENTÆR

Kriminalitet + straf - Direktør: Stephen Maing (Hulu)
Mørke penge - Direktør: Kimberly Reed (PBS)
Gratis solo - instruktører: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi (National Geographic Documentary Film)
Hal - Instruktør: Amy Scott (oscilloskop)
Hitler ’; s Hollywood - Instruktør: Rüdiger Suchsland (Kino Lorber)
Minding the Gap - Direktør: Bing Liu (Hulu)
RBG - Instruktører: Julie Cohen, Betsy West (Magnolia Pictures, deltagende medier)
Tre identiske fremmede - Instruktør: Tim Wardle (Neon, CNN-film)
Wild Wild Country - Instruktører: Chapman Way, Maclain Way (Netflix)
Vil du ikke være min nabo? - Instruktør: Morgan Neville (fokusfunktioner)

BEDSTE BEGRÆNSEDE DOKUMENTÆRE SERIE

film på biografer 2016

America to Me (Starz)
Dirty Money (Netflix)
Elvis Presley: The Searcher (HBO-dokumentarfilm, Sony Pictures Television)
Flint Town (Netflix)
One Strange Rock (National Geographic)
Det fjerde gods (Showtime Networks)
Zen Diaries of Garry Shandling (HBO)
Wild Wild Country (Netflix)

“Wild Wild Country”

Netflix

BEDSTE ONGOING DOCUMENTARY SERIES

30 for 30 (ESPN)
American Masters (PBS)
Anthony Bourdain: Dele ukendt (CNN)
Frontline (PBS)
Independent Lens (PBS)
Making a Murderer (Netflix)
POV (PBS)
Komediens historie (CNN)

BEDSTE DIREKTOR

berlin station episode 3

Jimmy Chin og Elizabeth Chai Vasarhelyi - Gratis solo (National Geographic Documentary Film)
Bing Liu - Minding the Gap (Hulu)
Morgan Neville - Vil du ikke være min nabo? (Fokusfunktioner)
Kimberly Reed - Dark Money (PBS)
Rüdiger Suchsland - Hitlers Hollywood (Kino Lorber)
Tim Wardle - Three Identical Strangers (Neon, CNN Films)

BEDSTE FØRSTE TIDSDIREKTOR

Cristina Costantini og Darren Foster - Science Fair (National Geographic Documentary Films)
Heather Lenz - Kusama - Infinity (Magnolia-billeder)
Bing Liu - Minding the Gap (Hulu)
Stephen Nomura Schible - Ryuichi Sakamoto: Coda (MUBI)
Rudy Valdez - The Sentence (HBO Documentary Films)
Chapman Way og Maclain Way - Wild Wild Country (Netflix)

BEDSTE POLITISKE DOKUMENTÆR

RBG - Instruktører: Julie Cohen, Betsy West (Magnolia Pictures, deltagende medier)
Mørke penge - Direktør: Kimberly Reed (PBS)
Fahrenheit 11/9 - Instruktør: Michael Moore (Briarcliff Entertainment)
Flint Town - Direktører: Zackary Canepari, Drea Cooper, Jessica Dimmock (Netflix)
Hitler ’; s Hollywood - Instruktør: Rüdiger Suchsland (Kino Lorber)
John McCain: For hvem klokkerne tolls - Instruktører: George Kunhardt, Peter W. Kunhardt, Teddy Kunhardt (HBO)
Det fjerde ejendom - Direktører: Liz Garbus, Jenny Carchman (Showtime Networks)

BEDSTE SPORTSDOKUMENTÆR

Andre giganten - Instruktør: Jason Hehir (HBO)
At være Serena (HBO)
Gratis solo - instruktører: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi (National Geographic Documentary Film)
John McEnroe: In the Realm of Perfection - Director: Julien Faraut (Oscilloscope Laboratories)
Minding the Gap - Direktør: Bing Liu (Hulu)
Workers Cup - Direktør: Adam Sobel (Passion River)

“Minding the Gap”

Sundance

BEDSTE MUSIK-DOKUMENTÆR

Dårlig omdømme - Instruktør: Kevin Kerslake (Magnolia Pictures)
David Bowie: De sidste fem år - Instruktør: Francis Whately (HBO-dokumentarfilm)
Elvis Presley: The Searcher - Instruktør: Thom Zimny ​​(HBO-dokumentarfilm, Sony Pictures Television)
Lynyrd Skynyrd: Hvis jeg forlader her i morgen - Instruktør: Stephen Kijak (Showtime Networks)
Quincy - Instruktører: Alan Hicks, Rashida Jones (Netflix)
Ryuichi Sakamoto: Coda - Instruktør: Stephen Nomura Schible (MUBI)
Whitney - Instruktør: Kevin Macdonald (Roadside Attraktioner, Miramax)

Det mest overbevisende levende emne fra en dokumentation (alt opført i kategorien vil blive æret ved arrangementet)

star trek ud over anmeldelse

Scotty Bowers - Scotty and the Secret History of Hollywood (Greenwich Entertainment, Kino Lorber, Starz!)
Ruth Bader Ginsburg - RBG (Magnolia-billeder, deltagende medier)
Alex Honnold - Gratis solo (National Geographic Documentary Film)
Joan Jett - Dårligt omdømme (Magnolia-billeder)
Quincy Jones - Quincy (Netflix)
David Kellman og Bobby Shafran - Tre identiske fremmede (Neon, CNN-film)
John McEnroe - John McEnroe: In the Realm of Perfection (Oscilloscope Laboratories)
Leon Vitali - Filmværker (Kino Lorber)

MEST INNOVATIVE DOKUMENTÆR

306 Hollywood - Instruktører: Elan Bogarin, Jonathan Bogarin (PBS, El Tigre)
Gratis solo - instruktører: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi (National Geographic Documentary Film)
Hitlers Hollywood - Instruktør: Rüdiger Suchsland (Kino Lorber)
Ryuichi Sakamoto: Coda - Instruktør: Stephen Nomura Schible (MUBI)
Wild Wild Country - Instruktører: Chapman Way, Maclain Way (Netflix)
Vil du ikke være min nabo? - Instruktør: Morgan Neville (fokusfunktioner)

BEDSTE KINEMATOGRAFI

306 Hollywood - Filmografer: Elan Bogarin, Jonathan Bogarin, Alejandro Mejía (PBS, El Tigre)
The Dawn Wall - Kinematograf: Brett Lowell (The Orchard)
Gratis solo - kinografer: Jimmy Chin, Clair Popkin, Mikey Schaefer (National Geographic Documentary Film)
Minding the Gap - Filmfotograf: Bing Liu (Hulu)
Pandas - Filmfotograf: David Douglas (Warner Brothers)
Wild Wild Country - Filmfotograf: Adam Stone (Netflix)

BEDSTE REDIGERING

Mørke penge - Redaktør: Jay Arthur Sterrenberg (PBS)
Filmarbejder - Redaktør: Tony Zierra (Kino Lorber)
Gratis solo - Redaktør: Bob Eisenhardt (National Geographic Documentary Film)
John McEnroe: In the Realm of Perfection - Redaktør: Julien Faraut (Oscilloscope Laboratories)
Tre identiske fremmede - Redaktør: Michael Harte (Neon, CNN-film)
Vil du ikke være min nabo? - Redaktører: Jeff Malmberg, Aaron Wickenden (Fokusfunktioner)



Top Artikler

Kategori

Anmeldelse

Funktioner

Nyheder

Television

Værktøjskasse

Film

Festivaler

Anmeldelser

Priser

Box Office

Interviews

Clickables

Lister

Computerspil

Podcast

Brand-Indhold

Priser Sæson Spotlight

Filmbil

Med Indflydelse