Box-office hits 'Biggest Little Farm' og 'Apollo 11 ′ Top Critics' Choice Documentary Awards Nomineringer

“Den største lille gård”



Neon

Førende i årets parti af nominerede kritikervalgforeninger til den fjerde årlige kritiker ’; Choice Documentary Awards er to Neon box-office hits, 'The Biggest Little Farm' med syv nomineringer og 'Apollo 11' med seks, samt Warner Bros. 'Smash' De skal ikke blive gamle 'med seks.



Vinderne accepterer deres priser til ære for præstation i dokumentarer (TV, film og streaming) søndag 10. november på BRIC i Brooklyn, New York. Kvalificerede kritikere Choice Association medlemmer over hele landet stemte for disse nominerede (inklusive denne forfatter).



charlie's angels billetkontor 2019

Med de fleste nomineringer på området blev John Chesters 'The Biggest Little Farm' nomineret til Bedste dokumentarfunktion, Bedste instruktør, Bedste film, Bedste redigering, Bedste score, Bedste fortælling og Bedste videnskab / natur-dokumentar.

Todd Douglas Millers 'Apollo 11' blev nomineret til Bedste dokumentarfunktion, Bedste instruktør, Bedste redigering, Bedste score, Bedste arkivdokumentar og Bedste videnskab / natur-dokumentar. Peter Jacksons “De skal ikke blive gamle” blev nomineret til bedste dokumentarfilm, bedste instruktør, bedste redigering, bedste score, bedste arkivdokumentar og mest innovative dokumentar.

Nanfu Wang og Jialing Zhangs 'One Child Nation' (Amazon) modtog fem nomineringer, herunder Bedste dokumentarfunktion, Bedste instruktør, Bedste redigering, Bedste fortælling og Bedste politiske dokumentar.

De fem nomineringer til Feras Fayyads 'The Cave' er Bedste dokumentarfunktion, Bedste instruktør, Bedste film, Bedste score og det mest overbevisende levende emne for en dokumentar til Dr. Amani Ballor.

Anerkendt med fire nomineringer hver er NatGeos ”Sea of ​​Shadows”, Neons “Honeyland”, Showtime “The Kingmaker”, Netflix “American Factory” og Sony Pictures Classics “Aquarela.”

Nomineringerne til Tamara Kotevska og Ljubomir Stefanovs 'Honningland' er Bedste dokumentarfilm, Bedste kinematografi, Bedste første dokumentarfunktion, Bedste videnskab / natur-dokumentar og mest tvingende levende emne for en dokumentar til den makedonske biavl Hatidze Muratova.

”Honeyland”

Neon

Nomineringerne til Steven Bognar og Julia Reicherts 'American Factory' er Bedste dokumentarfunktion, Bedste instruktør, Bedste redigering og Bedste politiske dokumentar.

Nomineringerne til “Aquarela” er Bedste kinematografi, Bedste score, Bedste videnskab / natur-dokumentar og mest innovative dokumentar.

Nomineringerne til “Sea of ​​Shadows” er Bedste kinematografi, Bedste redigering, Bedste score og Bedste videnskab / natur-dokumentar.

Ved galaceremonien går den nyligt navngivne D A Pennebaker Award til den legendariske dokumentar Frederick Wiseman, instruktør af 43 film, primært fokuseret på amerikanske institutioner, og vinder af fire Emmy og en æres Oscar. De tidligere kritikere ’; Choice Lifetime Achievement Award er udnævnt til den tidligere vinder Pennebaker, der døde i sommer. Det vil blive præsenteret af filmskaberen Chris Hegedus, Pennebaker ’; s langvarige samarbejdspartner og enke.

Landmark Award tildeles Michael Apted for sin banebrydende ”Up” -dokumentarserie efter 14 britons liv siden han var syv år i trin på syv år, fra “Seven Up” til “63 Up” (BritBox). Siden 1960'erne har Apted instrueret både funktioner og dokumentarer, herunder 'Gorilla's in the Mist', 'Coal Miner ’; s datter,' 'Gorky Park,' 'Verden er ikke nok,' 'Amazing Grace,' 'Incident in Oglala, ”Og den tredje rate af CS Lewis ’; “Chronicles of Narnia: The Dawn Treader's Voyage.”

Ved sidste års ’; s tredje årlige CCDA-begivenhed, “Won ’; t You Be My Neighbour?” Tog aftenen hjem ’; s mest prestigefyldte pris for bedste dokumentar samt prisen for bedste instruktør for Morgan Neville. Eventuel Oscar-vinder “Free Solo” vandt priserne for bedste sportsdokumentar, mest innovative dokumentar og bedste kinematografi.

“; Vi er stolte over, at vores prisbegivenhed er blevet en værdifuld måde at hjælpe folk med at finde de gode ting ’; og for at hjælpe filmskabere med at finde deres publikum, ”sagde Joey Berlin, CCA CEO.

De nominerede til den fjerde årlige kritiker ’; Choice Documentary Awards er:

'Akvarel'

Sony Pictures Classics

BEDSTE DOKUMENTÆRE FUNKTION

“Amerikansk fabrik” (Netflix)
'Apollo 11' (Neon)
“Den største lille gård” (Neon)
“The Cave” (National Geographic)
“Honeyland” (Neon)
“The Kingmaker” (Showtime)
“Knock Down the House” (Netflix)
“Leaving Neverland” (HBO)
“Maiden” (Sony Pictures Classics)
“One Child Nation” (Amazon Studios)
“De skal ikke blive gamle” (Warner Bros.)

BEDSTE DIREKTOR

Waad Al-Kateab og Edward Watts, 'For Sama' (PBS)
Steven Bognar og Julia Reichert, 'American Factory' (Netflix)
John Chester, 'Den største lille gård' (Neon)
Feras Fayyad, “The Cave” (National Geographic)
Peter Jackson, 'De skal ikke blive gamle' (Warner Bros.)
Todd Douglas Miller, “Apollo 11” (Neon)
Nanfu Wang og Jialing Zhang, “One Child Nation” (Amazon Studios)

BEDSTE KINEMATOGRAFI

gulsten showet

Ben Bernhard og Viktor Kossakovsky, “Aquarela” (Sony Pictures Classics)
John Chester, 'Den største lille gård' (Neon)
Fejmi Daut og Samir Ljuma, 'Honeyland' (Neon)
Nicholas de Pencier, 'Anthropocene: The Human Epoch' (Kino Lorber)
Muhammed Khair Al Shami, Ammar Suleiman og Mohammad Eyad, “The Cave” (National Geographic)
Richard Ladkani, “Skyggehavet” (National Geographic)

BEDSTE REDIGERING

Georg Michael Fischer og Verena Schönauer, 'Skyggehavet' (National Geographic)
Todd Douglas Miller, “Apollo 11” (Neon)
Jabez Olssen, “De skal ikke blive gamle” (Warner Bros.)
Amy Overbeck, 'Den største lille gård' (Neon)
Lindsay Utz, “American Factory” (Netflix)
Nanfu Wang, “One Child Nation” (Amazon Studios)

BEDSTE SCORE

Jeff Beal, 'The Biggest Little Farm' (Neon)
Matthew Herbert, “The Cave” (National Geographic)
Matt Morton, 'Apollo 11' (Neon)
Plan 9, 'De skal ikke blive gamle' (Warner Bros.)
H. Scott Salinas, 'Skyggehavet' (National Geographic)
Eicca Toppinen, “Aquarela” (Sony Pictures Classics)

BEDSTE NARRATION

“Anthropocene: The Human Epoch” (Kino Lorber)
Alicia Vikander, fortæller
Jennifer Baichwal, forfatter
“Den største lille gård” (Neon)
John Chester og Molly Chester, fortællere
John Chester, forfatter
“The Edge of Democracy” (Netflix)
Petra Costa, fortæller
Petra Costa, Carol Pires, David Barker og Moara Passoni, forfattere
“The Elephant Queen” (Apple)
Chiwetel Ejiofor, fortæller
Mark Deeble, forfatter
'For Sama' (PBS)
Du Al-Kateab, fortæller
Du er Al-Kateab, en forfatter
“Joseph Pulitzer: Folkets stemme” (første løb)
Adam Driver, fortæller
Oren Rudavsky og Bob Seidman, forfattere
“One Child Nation” (Amazon Studios)
Nanfu Wang, fortæller
Nanfu Wang, forfatter
“Western Stars” (Warner Bros.)
Bruce Springsteen, fortæller
Bruce Springsteen, forfatter

BEDSTE FØRSTE DOKUMENTÆRE FUNKTION

Midge Costin, 'Making Waves: The Art of Cinematic Sound' (Matson Films)
A.J. Eaton, David Crosby: “Husk mit navn” (Sony Pictures Classics)
Pamela B. Green, “Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché” (Kino Lorber / Zeitgeist Films)
Tamara Kotevska og Ljubomir Stefanov, 'Honeyland' (Neon)
Richard Miron, 'For fuglene' (Dogwoof)
Garret Price, “Love, Antosha” (Lurker Film)

“Fantastisk nåde”

Neon

BEDSTE ARKIVDOKUMENTÆR

“Fantastisk nåde” (Neon)
'Apollo 11' (Neon)
“Maiden” (Sony Pictures Classics)
“Mike Wallace er her” (Magnolia)
“Pavarotti” (CBS-film)
“Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story” af Martin Scorsese (Netflix)
“De skal ikke blive gamle” (Warner Bros.)
“Hvad er mit navn: Muhammad Ali” (HBO)

BEDSTE BIOGRAFISKE DOKUMENTÆR

“David Crosby: Husk mit navn” (Sony Pictures Classics)
“The Kingmaker” (Showtime)
“Linda Ronstadt: The Sound of My Voice” (Greenwich)
“Kærlighed, Antosha” (Lurker-film)
“Mike Wallace er her” (Magnolia)
“Pavarotti” (CBS-film)
“Toni Morrison: De stykker, jeg er” (Magnolia)

undre kvinde libanon

BEDSTE MUSIK-DOKUMENTÆR

“Fantastisk nåde” (Neon)
“David Crosby: Husk mit navn” (Sony Pictures Classics)
“Linda Ronstadt: The Sound of My Voice” (Greenwich)
“Miles Davis: Fødselen af ​​den coole” (Abramorama)
“Pavarotti” (CBS-film)
“Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story af Martin Scorsese” (Netflix)
“Western Stars” (Warner Bros.)

BEDSTE POLITISKE DOKUMENTÆR

“Amerikansk fabrik” (Netflix)
“The Edge of Democracy” (Netflix)
“Hil Hilsen?” (Magnolia)
“The Kingmaker” (Showtime)
“Knock Down the House” (Netflix)
“One Child Nation” (Amazon Studios)

BEDSTE SCIENCE / NATUR DOKUMENTÆR

“Anthropocene: The Human Epoch” (Kino Lorber)
'Apollo 11' (Neon)
“Aquarela” (Sony Pictures Classic)
“Den største lille gård” (Neon)
“The Elephant Queen” (Apple)
“Honeyland” (Neon)
“Penguins” (Disney)
“Skyggehavet” (National Geographic)

BEDSTE SPORTSDOKUMENTÆR

“Bethany Hamilton: Unstoppable” (Entertainment Studios)
'Diego Maradona' (HBO)
“Maiden” (Sony Pictures Classics)
“Rodman: For bedre eller værre” (ESPN)
“The Spy Behind Home Plate” (Ciesla Foundation)
“Hvad er mit navn: Muhammad Ali” (HBO)

grand budapest hotel kriterium

MEST INNOVATIVE DOKUMENTÆR

“Aquarela” (Sony Pictures Classics)
“Cold Case Hammarskjöld” (Magnolia)
“Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story” af Martin Scorsese (Netflix)
“Screwball” (Greenwich)
“Serendipity” (Cohen Media)
“De skal ikke blive gamle” (Warner Bros.)

BEDSTE KORT DOKUMENTÆR

“Kapellet ved grænsen” (Atlantic Documentaries)
(Instruktør og producent: Jeremy Raff)
“Death Row Doctor” (The New York Times Op-Docs)
(Instruktør: Lauren Knapp)
“I fraværet” (Synsfelt)
(Instruktør: Yi Seung-juni. Producent: Gary Byung-Seok Kam)
“Lost World”
(Instruktør og Producent: Kalyanee Mam. Producenter: Adam Loften og Emmanuel Vaughan-Lee)
“Mack Wrestles” (ESPN)
(Instruktører og producenter: Taylor Hess og Erin Sanger. Producenter: Erin Leyden og Gentry Kirby)
'Periode. Slutning af sætning. ”(Netflix)
(Instruktør: Rayka Zehtabchi. Producenter: Melissa Berton, Garrett K. Schiff og Lisa Taback)
“The Polaroid Job” (The New York Times Op-Docs)
(Instruktør: Mike Plante)
“Sam og planten ved siden af” (The Guardian)
(Instruktør og Producent: Ömer Sami)
“Det ubetingede”
(Instruktør og producent: Dave Adams. Producenter: Adam Soltis, Renee Woodruff Adams, Josie Swantek Heitz og Chris Tuss)
“Venteværelset” (The Guardian)
(Instruktør og producent: Victoria Mapplebeck)

DE MEST FORBEDRENDE LEVENDE TILSTANDER AF EN DOKUMENTÆR

Dr. Amani Ballor - “The Cave” (National Geographic)
David Crosby - “David Crosby: Husk mit navn” (Sony Pictures Classics)
Tracy Edwards - “Maiden” (Sony Pictures Classics)
Imelda Marcos - “The Kingmaker” (Showtime)
Lad os spille The Honeyland - 'Honeyland' (Neon)
Alexandria Ocasio-Cortez, Amy Vilela, Cori Bush og Paula Jean Swearengin - “Knock Down the House” (Netflix)
Linda Ronstadt - “Linda Ronstadt: The Sound of My Voice” (Greenwich)
Dr. Ruth Westheimer - “Spør Dr. Ruth” (Hulu)



Top Artikler

Kategori

Anmeldelse

Funktioner

Nyheder

Television

Værktøjskasse

Film

Festivaler

Anmeldelser

Priser

Box Office

Interviews

Clickables

Lister

Computerspil

Podcast

Brand-Indhold

Priser Sæson Spotlight

Filmbil

Med Indflydelse