AMPAS annoncerer de nominerede til de 71. Academy Awards



af indieWIRE


Academy of Motion Picture Arts and Sciences annoncerede nomineringerne til
de 71. Academy Awards i morges. De nominerede er som følger:



For den bedste præstation af en skuespiller i en førende rolle



Roberto Benigni i LIFE IS BEAUTIFUL (Miramax)

Tom Hanks i SAVING PRIVATE RYAN (DreamWorks)

Ian McKellen i GUDS OG MONSTERS (Lions Gate)

Nick Nolte i AFFLICTION (Lions Gate)

Edward Norton i AMERICAN HISTORY X (New Line)

For den bedste præstation af en skuespiller i en birolle

James Coburn i AFFLICTION (Lions Gate)

Robert Duvall i A CIVIL ACTION (Good View)

Ed Harris i THE TRUMAN SHOW (Paramount)

Geoffrey Rush i SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Billy Bob Thornton i EN ENKEL PLAN (Paramount and Mutual Film Company i
tilknytning til Savoy Pictures)

For den bedste præstation af en skuespiller i en hovedrolle

Cate Blanchett i ELIZABETH (Gramercy)

Fernanda Montenegro i CENTRAL STATION (Sony Pictures Classics)

Gwyneth Paltrow i SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Meryl Streep i ONE TRUE THING (Universal)

Emily Watson i HILARY AND JACKIE (oktober)

For den bedste præstation af en skuespiller i en birolle

Kathy Bates i PRIMÆRE FARVER (Universal and Mutual Film Company)

Brenda Blethyn i LITT STEM (Miramax)

Judi Dench i SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Rachel Griffiths i HILARY AND JACKIE (oktober)

Lynn Redgrave i GUDS OG MONSTERS (Lions Gate)

For den bedste præstation i kunstretning

ELIZABETH (Gramercy)

Kunstretning: John Myhre

Sæt dekoration: Peter Howitt

PLEASANTVILLE (Ny linje)

Kunstretning: Jeannine Oppewall

Sæt dekoration: Jay Hart

SPARER PRIVAT RYAN (DreamWorks)

Kunstretning: Tom Sanders

Sæt dekoration: Lisa Dean Kavanaugh

SHAKESPEARE IN KÆRLIGHED (Miramax)

Kunstretning: Martin Childs

Sæt dekoration: Jill Quertier

HVILKE DRØMMER KOMMER KOM (PolyGram)

Kunstretning: Eugenio Zanetti

Sæt dekoration: Cindy Carr

For den bedste præstation i kinematografi

A CIVIL ACTION (Good View) Conrad L. Hall

ELIZABETH (Gramercy) Remi Adefarasin

BESPARER PRIVAT RYAN (DreamWorks) Janusz Kaminski

SHAKESPEARE IN KÆRLIGHED (Miramax) Richard Greatrex

THE THIN RED LINE (Fox fra det 20. århundrede) John Toll

For den bedste præstation i kostumedesign

ELSKET (Good View) Colleen Atwood

ELIZABETH (Gramercy) Alexandra Byrne

PLEASANTVILLE (New Line) Judianna Makovsky

SHAKESPEARE IN KÆRLIGHED (Miramax) Sandy Powell

VELVET GOLDMINE (Miramax) Sandy Powell

For den bedste præstation i instruktion

Livet er smukt (Miramax) Roberto Benigni

BESPARER PRIVAT RYAN (DreamWorks) Steven Spielberg

SHAKESPEARE IN KÆRLIGHED (Miramax) John Madden

THE THIN RED LINE (20. århundrede Fox) Terrence Malick

TRUMAN-SHOW (Paramount) Peter Weir

For den bedste præstation i dokumentarfunktioner

DANCEMAKER Matthew Diamond og Jerry Kupfer

A Four Oaks Foundation-produktion

FARMEN: ANGOLA, U.S.A. Jonathan Stack og Liz Garbus

En Gabriel-filmproduktion

DE SIDSTE DAGER (oktober) James Moll og Ken Lipper

En overlevende fra produktionen af ​​Shoah Visual History Foundation

LENNY BRUCE: SVÆR TIL FORTALELSE SANDHEDEN Robert B. Weide

A Whyaduck Productions, Inc. Produktion

REGRET TIL OPPLYSNING Barbara Sonneborn og Janet Cole

En Sun Foundation-produktion

For den bedste præstation inden for dokumentarfilm korte emner

PERSONERNE: Improvisationer om romantik i de gyldne år Keiko Ibi

En Keiko Ibi-filmproduktion

ET STED I LAND Charles Guggenheim

En Guggenheim-produktion

SUNRISE OVER TIANANMEN SQUARE Shui-Bo Wang og Donald McWilliams

Et nationalt filmbestyrelse for Canadas produktion

For den bedste præstation inden for filmredigering

Livet er smukt (Miramax) Simona Paggi

Uden for Sigt (Universal) Anne V. Coates

BESPARER PRIVAT RYAN (DreamWorks) Michael Kahn

SHAKESPEARE IN KÆRLIGHED (Miramax) David Gamble

THE THIN RED LINE (20. århundrede Fox) Billy Weber, Leslie Jones og Saar
lille

Til årets bedste fremmedsprogede film

CENTRALSTATION Brasilien

En Arthur Cohn-produktion

BØRNE AF HIMMELEN Iran

Et institut for intellektuel udvikling af børn og unge voksne
Produktion

GRANDFATHEREN Spanien

Til Nickel Odeon Dos, S.A. produktion

Livet er smukt Italien

En Melampo Cinematografica s.r.l. produktion

TANGO Argentina

En Argentina Sono Film / Alma ATA International Pictures Production

For den bedste præstation i makeup

ELIZABETH (Gramercy) Jenny Shircore

BESPARER PRIVAT RYAN (DreamWorks) Lois Burwell, Conor O’Sullivan og Daniel
C. Striepeke

SHAKESPEARE IN KÆRLIGHED (Miramax) Lisa Westcott og Veronica Brebner

For den bedste præstation inden for musik (original musikalsk eller komisk score)

TIL BUG'S LIFE (Buena Vista)

Randy Newman

MULAN (god udsigt)

Musik af Matthew Wilder

Tekst af David Zippel

Orchestral Score af Jerry Goldsmith

PATCH ADAMS (Universal)

Marc Shaiman

EGYPTENS PRINCED (DreamWorks)

Musik og tekst fra Stephen Schwartz

Orchestral Score af Hans Zimmer

SHAKESPEARE IN KÆRLIGHED (Miramax)

Stephen Warbeck

For den bedste præstation inden for musik (original dramatisk score)

ELIZABETH (Gramercy) David Hirschfelder

Livet er smukt (Miramax) Nicola Piovani

PLEASANTVILLE (New Line) Randy Newman

BESPARER PRIVAT RYAN (DreamWorks) John Williams

DEN TINDE RØDE LINJE (1900-tallet Fox) Hans Zimmer

For den bedste præstation inden for musik (original sang)

“Jeg vil ikke gå glip af noget” fra ARMAGEDDON (Buena Vista)

Musik og lyrik af Diane Warren

“Bønnen” fra QUEST FOR CAMELOT (Warner Bros.)

Musik af Carole Bayer Sager og David Foster

Lyric af Carole Bayer Sager, David Foster, Tony Renis og Alberto Testa

“Et blødt sted at falde” fra HESTE WHISPERER (Buena Vista)

Musik og lyrik af Allison Moorer og Gwil Owen

“That’ll Do” fra BABE: PIG IN THE CITY (Universal)

Musik og lyrik af Randy Newman

“Når du tror” fra EGYPTENS PRINCED (DreamWorks)

Musik og lyrik af Stephen Schwartz

For årets bedste billede

ELIZABETH (Gramercy)
En arbejdstitelproduktion

Alison Owen, Eric Fellner og Tim Bevan, producenter

Livet er smukt (Miramax)
En Melampo Cinematografica s.r.l. produktion

Elda Ferri og Gianluigi Braschi, producenter

SPARER PRIVAT RYAN (DreamWorks)
En DreamWorks-filmproduktion

Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon og Gary Levinsohn, producenter

SHAKESPEARE IN KÆRLIGHED (Miramax)
A Miramax-film, Universal Pictures, Bedford
Falls
Virksomhedsproduktion

David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick og Marc
Norman, producenter

THE THIN RED LINE (1900-tallets Fox)
A Fox 2000 Pictures i samarbejde med
Phoenix
Produktion af billeder

Robert Michael Geisler, John Roberdeau og Grant Hill, producenter

For den bedste præstation i animerede kortfilm

BUNNY Chris Wedge

A Blue Sky Studios, Inc. Produktion

KANTERBURYTALERNE Christopher Grace og Jonathan Myerson

En S4C / BBC Wales / HBO-produktion

JOLLY ROGER Mark Baker

En Astley Baker / Silver Bird Production til Channel Four

MER Mark Osborne og Steve Kalafer

A Bad Clams Productions / Swell Productions / Flemington Pictures Production

WHEN LIFE DEPARTS Karsten Kiilerich and Sefan Fjeldmark

En A. Filmproduktion

For den bedste præstation i kortfilm med live action

KULTUR Will Speck & Josh Gordon

En produktion af falsk alarmbilleder

ELECTION NIGHT (Valgaften) Kim Magnusson and Anders Thomas Jensen

En M & M-produktion

FERIE ROMANCE Alexander Jovy

A Jovy Junior Enterprises Ltd. Produktion

POSTKORTET (Postkortet) Vivian Goffette

En K2 S.A.-produktion

VICTOR Simon Sandquist og Joel Bergvall

A Bergvall Pictures / Hemikrania Production

For den bedste præstation i lyd

ARMAGEDDON (god udsigt)

Kevin O’Connell, Greg P. Russell og Keith A. Wester

MASK OF OF ZORRO (TriStar)

Kevin O’Connell, Greg P. Russell og Pud Cusack

SPARER PRIVAT RYAN (DreamWorks)

Gary Rydstrom, Gary Summers, Andy Nelson og Ronald Judkins

SHAKESPEARE IN KÆRLIGHED (Miramax)

Robin O’Donoghue, Dominic Lester og Peter Glossop

THE THIN RED LINE (1900-tallets Fox)

Andy Nelson, Anna Behlmer og Paul Brincat

For den bedste præstation i redigering af lydeffekter

ARMAGEDDON (Good View) George Watters, II

MASKEN AF ZORRO (TriStar) David McMoyler

BESPARER PRIVATE RYAN (DreamWorks) Gary Rydstrom og Richard Hymns

For den bedste præstation i visuelle effekter

ARMAGEDDON (god udsigt)

Richard R. Hoover, Pat McClung og John Frazier

MIGHTY JOE YOUNG (god udsigt)

Rick Baker, Hoyt Yeatman, Alan Hall og Jim Mitchell

james franco snl

HVILKE DRØMMER KOMMER KOM (PolyGram)

Joel Hynek, Nicholas Brooks, Stuart Robertson og Kevin Mack

For det bedste manuskript der er skrevet direkte til skærmen

BULWORTH (20. århundrede Fox)

Manuskript af Warren Beatty & Jeremy Pikser

Historie af Warren Beatty

Livet er smukt (Miramax)

Manuskript af Vincenzo Cerami og Roberto Benigni

SPARER PRIVAT RYAN (DreamWorks)

Skrevet af Robert Rodat

SHAKESPEARE IN KÆRLIGHED (Miramax)

Skrevet af Marc Norman og Tom Stoppard

THE TRUMAN SHOW (Paramount)

Skrevet af Andrew Niccol

For det bedste manuskript baseret på materiale, der tidligere er produceret eller offentliggjort

GUDER OG MONSTERE (Lions Gate)

Skrevet til skærmen af ​​Bill Condon

Uden for Sigt (Universal)

Manuskript af Scott Frank

PRIMÆRE FARVER (Universal and Mutual Film Company)

Manuskript af Elaine May

EN ENKEL PLAN (Paramount og gensidig filmfirma i samarbejde med Savoy
Billeder)

Manuskript af Scott B. Smith

THE THIN RED LINE (1900-tallets Fox)

Manuskript af Terrence Malick



Top Artikler

Kategori

Anmeldelse

Funktioner

Nyheder

Television

Værktøjskasse

Film

Festivaler

Anmeldelser

Priser

Box Office

Interviews

Clickables

Lister

Computerspil

Podcast

Brand-Indhold

Priser Sæson Spotlight

Filmbil

Med Indflydelse