Vindere af Sundance Film Festival Awards 2018: 'The Miseducation of Cameron Post' og 'Kailash' vinder Grand Jury-priser

“Miseducation of Cameron Post”



Høflighed fra Sundance Institute

Se Galleri
14 fotos

Sundance Film Festival i 2018 afsluttede denne aften med annonceringen af ​​den årlige festprisprisvindere, der varetager en fri-wheeling-ceremoni, der er vært af Jason Mantzoukas, der spiller i Hannah Fidells Sundance-komedie 'The Long Dumb Road.'



Grand Jury-priser, der blev betragtet som Sundances største ære, gik til Desiree Akhavan's 'The Miseducation of Cameron Post' (US Dramatic), Derek Doneen's 'Kailash' (US Documentary), Tolga Karaçelik's 'Butterflies' (World Cinema Dramatic) og Talal Derki's “Af fædre og sønner” (World Cinema Documentary).



Hvert år uddeler festivalens juryer instruktionspriser i hver af de fire konkurrencekategorier. I år gik hver instruktionspris til en kvindelig filmskaber, herunder Sara Colangelo, Alexandria Bombach, Sandi Tan og Isold Uggadottir. Festivalens dedikerede manuskriptpris, Waldo Salt Screenwriting Award, gik også til en anden kvindelig filmskaber: Christina Choe, der gjorde Andrea Riseborough-hovedrollen drama 'NANCY.'

Priserne er beregnet til at anerkende 'fremtrædende kunstneriske og historiske elementer' og vælges af hver af syv sektionsjuryer, herunder i tilfælde af den nye i år NEXT Innovator ’; s Award, en jury af en. Se de fulde jurylister lige her.

Som tidligere år havde festivalpublikummet en rolle i beslutningen af ​​2018 Audience Awards og anerkendte fem film i den amerikanske konkurrence, verdens konkurrence og næste kategorier. I år stemte publikum også for en festivalfavoritfilm på tværs af kategorier, der annonceres ugen efter festivalen.

Årets vindere af Audience Award inkluderer Andrew Hecklers 'Burden' (US Dramatic), Rudy Valdez's 'The Sentence' (US Documentary), Gustav Möllers 'The Guilty' (World Cinema Dramatic), Alexandra Shiva's 'This Is Home' (World Cinema Documentary ) og Aneesh Chagantys 'søgning' (NÆSTE).

IndieWire opdaterer hver pris, når den er annonceret live, og du kan se den fulde liste over vindere nedenfor.

U.S. Dramatic Grand Jury Prize: 'The Miseducation of Cameron Post'

U.S. Documentary Grand Jury Prize: “Kailash”

Dramatisk Grand Jury-pris fra verdensbiograf: “Sommerfugle”

Dokumentarfilm for juryen for verdens biograf: 'Af fædre og sønner'

U.S. Dramatic Directing Award: Sara Colangelo, 'Børnehagelæreren'

bueskytte sæson 9 trailer

U.S. dokumentarregistreringspris: Alexandria Bombach, 'On her Shoulders'

U.S. Dramatic Special Jury Award for Achievement in Acting: Benjamin Dickey, “Blaze”

Benjamin Dickey og Alia Shawkat i “Blaze”

Med tillæg til Sundance Institute, foto af Steve Cosens.

U.S. Dramatic Special Jury Award for Excellence in Filmmaking: 'Jeg tror, ​​vi er alene nu'

U.S. Dramatic Special Jury Award for Outstanding First Feature: Reinaldo Marco Green, “Monsters and Men”

U.S. Documentary Special Jury Award for Storytelling: “Tre identiske fremmede”

U.S. Documentary Special Jury Award for gennembrud filmskabelse: “Minding the Gap”

U.S. Documentary Special Jury Award for Creative Vision: “Hale County This Morning, This Evening”

U.S. Documentary Special Jury Award for Social Impact-filmskabelse: “Kriminalitet + straf”

Dramatisk instruktion for verdens biograf: Isold Uggadottir, “And Breathe Normally”

World Cinema Dramatic Special Jury Award for Ensemble Acting: “Dead Pigs”

World Cinema Dramatic Special Jury Award for manuskript: 'Time Share'

World Cinema Dramatic Special Jury Award for Acting: Valeria Bertuccelli, 'The Queen of Fear'

Dokumentarprisen for verdens biograf: Sandi Tan, “Shirkers”

”Shirkers”

Netflix

Jennys bryllupstrailer

World Cinema Documentary Special Jury Award for redigering: 'Vores nye præsident'

World Cinema Documentary Special Jury Award for Cinematography: “Genesis 2.0”

World Cinema Documentary Special Jury Award: 'Matangi / Maya / M.I.A.'

U.S. Dramatic Audience Award: “Burden”

U.S. Documentary Audience Award: “The Sentence”

World Cinema Dramatic Audience Award: “The Guilty”

World Cinema Documentary Audience Award: 'This Is Home'

Waldo Salt Manuskriptpris: Christina Choe, 'NANCY'

NEXT Audience Award: “Søg”

NEXT Innovator Award: 'Natten kommer på' og 'Vi dyrene' (TIE)

U.S. Dramatic Special Jury Prize: Alfred P. Sloan Prize: “; Search ”(tidligere annonceret)

Du kan se ceremonien på festivalens officielle YouTube-side og indlejret nedenfor.

Den fulde liste over tidligere annoncerede kortfilmvindere er lige her.



Top Artikler

Kategori

Anmeldelse

Funktioner

Nyheder

Television

Værktøjskasse

Film

Festivaler

Anmeldelser

Priser

Box Office

Interviews

Clickables

Lister

Computerspil

Podcast

Brand-Indhold

Priser Sæson Spotlight

Filmbil

Med Indflydelse

Priser

Nyheder

Andet

Værktøjskasse